Skip to main content

Track and Field

Girls State Medalists

2017:

Adrianna Wilder-1st 3200m Indoor

2016:

Sara Funderburk-2nd 1600m, 3rd 3200m

2015:

Sara Funderburk-2nd 800m, 1st 3200m

2014:

Alison Ringle-1st 3200m, 1st 1600m Indoor

2013:

Alison Ringle-1st 3200m, 1st 1600m Indoor

2012:

Alison Ringle-2nd 1600m, 2nd 3200m

2011:

Adrienne Rogers-2nd 300m Hurdles

2009:

Delanie Nock-3rd Javelin

4x200m Relay-3rd

2008:

Shayna Wilcox-2nd 100m Hurdles

2007:

Claire Clark-1st 1600m, 1st 3200m

2006:

Briitany Rogers-2nd 800m

Claire Clark-2nd 1600m, 2nd 3200m

Jamie Lugo-3rd Javelin

2004:

Shanae Steward-3rd Triple Jump

2003:

Shanae Steward-1st 100m Hurdles, 2nd Triple Jump

2002:

Shanae Steward-1st 100m Hurdles

2001:

Shanae Steward-1st 100m Hurdles

2017 Track Schedule

Date               Time              Meet                              Location

March 2, 2017        3 pm-8 pm           Benton Tiger Relays                     Benton High

March 9, 2017        3 pm-8 pm            Airline Viking Relays                   Airline High

March 16, 2017      3 pm-8 pm           Bossier Bearkat Relays                Airline High

March 23, 2017      3 pm-8 pm           Parish Championship                  Parkway High

April 7, 2017           3 pm-8 pm           Red River Races                            Northwood High

April 13, 2017         3 pm-8 pm           Haughton Buccaneer Relays      Haughton High

April 20, 2017         3 pm-8 pm           District Championship                 TBD

April 26, 2017       10 am-8 pm          5A Regional Championship          Northwestern 

May 6, 201            10 am-8 pm          5A State Championship                Baton Rouge, LA

 

JV Meet Schedule

JV Meets are at Airline High School

Date                                   Time

February 28, 2017              4 pm-8 pm

March 7, 2017                    4 pm-8 pm

March 14, 2017                  4 pm-8 pm

March 21, 2017                  4 pm-8 pm

Parkway School Records

Coaches

Head Boys-Kevin Black

Head Girls-Kent Falting

Assistants: Chris Kennady, Adam Rabo, Gloria Williams

Boys State Medalists

2017:

Cole Billiot-2nd 3200m Indoor

2015:

Hayden Kingfisher-3rd 1600m, 2nd 3200m Indoor

2014:

Hayden Kingfisher-3rd 1600m, 2nd 1600m Indoor

Cory Hamilon-1st 400m

2013:

Cory Hamilton-2nd 400m

2012:

Cory Hamilton-3rd 400m

2011:

Thomas Moore-3rd High Jump

2010:

4x200 Relay-2nd

2009:

Matt Wolfe-1st 1600m, 1st 3200m, 2nd 800

2008:

Matt Wolfe-1st 1600m, 1st 3200m

2004:

Damien Pitts-3rd Javelin, 3rd Shot Put

2003:

Tony Griggs-1st Triple Jump